Pozemkové spoločenstvá, ich fungovanie a výhody v skratke

Pozemkové spoločenstvo, urbariát, urbár – už ste o ňom počuli? Aké výhody prináša a čím sa vlastne odlišuje od bežne predávanej pôdy, lesných pozemkov a pasienkov?

17.03.2024

Počuli ste už niekedy o pozemkovom spoločenstve?

Pozemkové spoločenstvo (hovorovo tiež urbariát či urbár) je združenie vlastníkov, ktorí spoločne rozhodujú o tom, ako sa na ich pozemkoch, teda predovšetkým lesoch či pasienkoch, bude hospodáriť. Ich história siaha až do stredoveku, kedy zemepáni prideľovali poddaným pôdu, ktorú síce prakticky nevlastnili, ale mohli ju spoločne užívať a obhospodarovať. Z tejto výhody im plynula povinnosť odovzdávať časť úrody alebo vykonávať prácu na panstve.

V praxi sa často okrem pojmov urbariát, urbár či pozemkové spoločenstvo možno stretnúť i s termínom komposesorát, ktorý funguje na rovnakom princípe. Hoci tieto termíny môžu byť niekedy zamieňané, jestvujú medzi nimi mierne rozdiely. Spája ich však spoločné vlastníctvo (zjednodušene povedané: nie je presne možné určiť, ktorá časť lúky či lesa patrí konkrétnemu členovi), spoločné spravovanie pozemkov a prerozdeľovanie zisku medzi všetkých vlastníkov.

Je každý pozemok vo vlastníctve viacerých osôb súčasťou urbáru?

Samozrejme, nie každý pozemok, ktorý má viacero vlastníkov, je súčasťou pozemkového spoločenstva. Tieto združenia majú svoj vlastný systém riadenia a spravovania prostredníctvom schválených stanov. Na základe spoločného rozhodovania o nakladaní s majetkom (t.j. obvykle lesmi a pasienkami, ale i lúkami, pôdou či vodnými plochami) môže potom urbariát získavať príjmy z viacerých zdrojov.

Akým spôsobom môže urbár zarábať?

Medzi hlavné zdroje príjmov urbariátov patrí ťažba dreva, poľnohospodárska činnosť, ale taktiež prenájom pozemkov napríklad na poľnohospodárske, rekreačné, komerčné či iné podnikateľské aktivity. V určitých prípadoch môže ísť aj o lov a rybolov alebo turizmus. Okrem toho môžu pozemkové spoločenstvá realizovať projekty zamerané na obnovu lesov či revitalizáciu pôdy a taktiež získavať financie z rôznych dotácií a grantov.

Urbariát = výhoda pre členov i krajinu

Je zjavné, že byť členom urbáru prináša viacero benefitov. Najzaujímavejším z nich je vyplácanie zisku zo spoločného hospodárenia za určité obdobie, rozdeľované medzi členov. Tento zisk sa rozdeľuje podľa stanovených pravidiel a podielov jednotlivých členov a v niektorých prípadoch môže ísť o pasívny príjem v zaujímavej výške.

Okrem dividend môžu členovia urbáru, podieľajúci sa na jeho činnosti, dostávať odmenu za vykonanú prácu, prípadne získavať príjmy z nájmu pozemkov v jeho vlastníctve, z rôznych grantov a pod.

Existencia urbárov teda prináša výhody na oboch stranách – ich členovia ťažia z ekonomických výhod, pričom zabezpečujú udržateľné hospodárenie a ochranu prírodných zdrojov.